:: دوره 13، شماره 1 - ( پاییز و زمستان 1396 ) ::
جلد 13 شماره 1 صفحات 11-20 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تغییرات قند خون حین بیهوشی با پروپوفول و ایزوفلوران در کودکان کاندید درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی عمومی
دکتر ناصر کاویانی، دکتر ندا احمدی، دکتر هاجر محبی نیا
چکیده:   (614 مشاهده)
سابقه و هدف: در بیهوشی عمومی از داروهای زیادی استفاده می شود، که از بین آنها پروپوفول اثرات متابولیکی بیشتری دارد. هدف مطالعه مقایسه تغییرات قند خون هنگام بیهوشی با استفاده از پروپوفول و ایزوفلوران در کودکان سالم کاندید کار دندانپزشکی تحت بیهوشی می باشد.
روش بررسی: در این مطالعه کار آزمائی بالینی آینده نگر، تصادفی، 27 کودک سالم کاندید کار دندانپزشکی تحت بیهوشی عمومی بررسی شدند. القا و نگهداری بیهوشی در یک گروه با پروپوفول و در گروه دیگر با تیوپنتال سدیم و ایزوفلوران انجام شد. قند خون با استفاده از گلوکومتر قبل از عمل، پس از القا بیهوشی، در پایان عمل و قبل از ترخیص در دو گروه اندازه گیری و با کمک آزمونهای آماری T تست جفتی (زوج)، تحلیل واریانس و توکی، من ویتنی و تحلیل های رگرسیونی، در نرم افزار SPSS تحلیل شدند.
یافته­ها: میانگین قند خون قبل از عمل دو گروه تفاوت معنی داری نداشت. بعد از القای بیهوشی قند خون در هر دو گروه افزایش داشت، ولی تفاوت معنی داری با یکدیگر نداشتند (11/0=p). در پایان عمل قند خون در گروه پروپوفول به 64/148 رسید، که بطور معنی داری بیشتر از قند خون در گروه ایزوفلوران (58/124) بود(029/0=p). قند خون پایان ریکاوری در دو گروه نسبت به پایان عمل کاهش داشت، ولی تفاوت معنی داری بین دو گروه دیده نشد(651/0=p).
نتیجه­گیری: بیهوشی عمومی با ایزوفلوران و پروپوفول باعث افزایش قند خون می شوند، ولی افزایش قند خون در گروه پروپوفول بیشتر است؛ لذا توصیه می شود، در کودکانی که افزایش قند خون در آنان خطرناک است، هنگام بیهوشی از پروپوفول استفاده نشود
واژه‌های کلیدی: بیهوشی عمومی، قند خون، پروپوفول، ایزوفلوران، دندانپزشکی اطفال.
متن کامل [PDF 1112 kb]   (183 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۲/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۷/۲/۱۹


XML   English Abstract   Printدوره 13، شماره 1 - ( پاییز و زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها