:: دوره 13، شماره 1 - ( پاییز و زمستان 1396 ) ::
جلد 13 شماره 1 صفحات 73-90 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتقاء سلامت دهان و دندان در زنان باردار: یک مرور نقلی
دکتر رضا یزدانی، دکتر دهناد ساسان فر، دکتر حسین حصاری
چکیده:   (931 مشاهده)
مقدمه و هدف: سلامت دهان و دندان مادران باردار به دلیل پیامدهای آن بر سلامت خود و جنین آن ها اهمیت دارد. مقاله حاضر با هدف ارزیابی نوع و میزان موفقیت مداخلات ارتقاء سلامت دهان در مادران باردار تهیه شده است.
مواد و روشها: جستجوی الکترونیکی در پایگاه‌های اطلاعاتی ProQuest، PubMed ،Biomed Central ، Google Scholar، بانک اطلاعات علمی(SID)  و بانک اطلاعات نشریات کشور Magiran  با استفاده از کلید واژه­های بهداشت دهان، مادران باردار، دانش سلامت دهان، ارتقاء سلامت دهان، برنامه سلامت دهان وoral health, promotion, program, prevention, knowledge education  و pregnant women, pregnant mother, pregnancy از 1990 تا 2017 انجام و تعداد 9653 مقاله یافت شد. بعد از خارج شدن مقالات تکراری و غیر مرتبط در بررسی عنوان و سپس چکیده، ٨٨ مقاله با متن کامل مورد بررسی قرار گرفت، و در نهایت بیست و چهار مطالعه انتخاب و مورد بررسی قرار گرفت.
یافته­ها: از 24 مقاله انتخاب‌ شده، 10 مطالعه تجربی و 14 مطالعه نیمه تجربی بودند. مداخله در 21 مطالعه به صورت برنامه آموزشی، در دو مطالعه به صورت ترکیبی (ارائه خدمات پیشگیرانه و برنامه آموزشی) و در یک مطالعه، مداخله تنها به صورت ارائه خدمات پیشگیرانه بود. مداخلات به شکل برنامه ‌های آموزشی با جلسات پیگیری، معاینه و خدمات پیشگیرانه در مدت زمان مختلف انجام شده بود. نتایج مطالعات حاکی از افزایش معنی دار آگاهی، نگرش و عملکرد در خصوص انجام مراقبتهای بهداشت دهان و دندان در کوتاه مدت بود.
نتیجه­گیری: آموزش رفتارهای ارتقاء دهنده سلامت دهان و دندان مادران باردار و خدمات پیشگیرانه در کوتاه مدت (چند ماه) بخصوص مداخلات مبتنی بر نظریه ها و مدل های تغییر رفتار اثرات مثبتی بر سلامت دهان و دندان زنان باردار دارد.    
واژه‌های کلیدی: بهداشت دهان و دندان، ارتقای سلامت دهان، خدمات پیشگیرانه، بارداری
متن کامل [PDF 1993 kb]   (415 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۷/۲/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۷/۲/۲۲


XML   English Abstract   Printدوره 13، شماره 1 - ( پاییز و زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها