:: دوره 13، شماره 2 - ( بهار و تابستان 1397 ) ::
جلد 13 شماره 2 صفحات 37-42 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه‌ی بین ترس و همکاری کودکان در هنگام انجام درمانهای دندانپزشکی با سلامت عمومی والدین
دکتر سعید باقی، دکتر محمدامین آماره، دکتر رها حیرت، دکتر عبدالله حاجی وندی، دکتر یاسمینا عالی زاده
چکیده:   (392 مشاهده)
زمینه و هدف:امروزه، توجه والدین به سلامتکودکان، افزایش پیدا کردهاست. میزان همکاری کودکان در انتخابروش‌ درمانیمناسب تاثیر بهسزایی دارد. افرادیکه بیشترین تماس را باکودکان دارند، والدین آن‌ها میباشند. دراین مطالعه ما به بررسی ارتباط بین ترس و‌ همکاری کودکان با سلامت عمومی والدین آن‌ها پرداختهایم.
 
مواد و روشها:در‌این مطالعه مقطعی توصیفی193کودک در دو گروه سنی 4تا6 و 6تا12 ساله مراجعه کننده به یک مطب خصوصی مورد بررسی قرار گرفتند. در ابتدا برای ارزیابی ترس از دندانپزشکی از پرسشنامه ی استاندارد ترس در شاخه دندانپزشکی (CFSS-DS) استفاده‌شد. برای بررسی میزان همکاری کودک برای معاینات و اقدامات دندانپزشکی از شاخص همکاری فرانکل استفاده شد. درنهایت ویژگی‌های شخصیتی و سلامت عمومی والدین با استفاده از پرسشنامه سلامت عمومی (GHQ)بررسی‌گردید. نتایج بعد از جمع‌آوری توسط نرم افزار SPSS مورد اررزیابی قرار گرفت.
 
یافتهها:: با توجه به نتایج، در رابطه با همکاری و سلامت عمومی، میزان سلامت عمومی والدین با افزایش همکاری کودک، ارتباطی مشاهده نمی‌شود (P = 0.830). رابطه ترس کودکان با جنسیت آن‌ها مورد ارزیابی قرار گرفت که در دوگروهی که ترس داشتند و نداشتند، تفاوت معناداری از لحاظ آماری مشاهده نشد. (P = 0.193). در مقایسه‌ی انجام شده بین همکاری کودکان و سن آن‌ها، در دوگروه سنی، میزان همکاری با افزایش سن، افزایش پیدا کرد که ازلحاظ آماری نیز قابل توجه بود (P=0/02).
 
نتیجه گیری:با توجه به نتایج، در ارتباط با سلامت عمومی والدین و ترس و همکاری کودکان، ارتباط معناداری مشاهده نشد. اما نشان دادهشد که با افزایش سن کودکانمیزان همکاری آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.
 
 
واژه‌های کلیدی: کلمات کلیدی:اضطراب، دندانپزشکی، ترس، سلامت عمومی، همکاری
متن کامل [PDF 979 kb]   (101 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۶/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۶/۳۱


XML   English Abstract   Printدوره 13، شماره 2 - ( بهار و تابستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها