:: دوره 13، شماره 2 - ( بهار و تابستان 1397 ) ::
جلد 13 شماره 2 صفحات 43-52 برگشت به فهرست نسخه ها
شیوع تجویز نابجای آنتی بیوتیکو دهانشویه جهت درمان بیماری پریودنتال توسط دندانپزشکان عمومی
دکتر بهاره ناظمی سلمان، دکتر فهیمه رضازاده، دکتر سورنا وهبی، دکتر ایمان شیرین بک، دکتر سمیرا بصیر شبستری
چکیده:   (420 مشاهده)
زمینه و هدف:با توجه به تمایل روزافزون دندانپزشکان به استفاده از درمانهای شیمیایی در بیماریهای پریودنتال، موارد تجویز نابجای آنها نیز رو به افزایش است. این مطالعه به منظور بررسی شیوع تجویز نابجای آنتی بیوتیک ها و دهانشویه کلرهگزیدین جهت درمان بیماریهای پریودنتال توسط دندانپزشکان عمومی شرکت کننده در کنگره دندانپزشکی کودکان انجام شد.
 
مواد و روشها:این مطالعه توصیفی تحلیلی با استفاده از دو پرسشنامه بر روی60 دندانپزشک عمومی شرکت کننده در کنگره دندانپزشکی کودکان که به صورت تصادفی انتخاب شده بودند، صورت گرفت.
 
یافتهها:بیشترین موارد تجویز آنتی بیوتیک (81%) در آبسه های پریودنتال بود در حالیکه در پریودنتیت مقاوم هیچگونه تجویزی صورت نگرفته بود. حدود 60% دندانپزشکان قبل و یا حین درمان آنتی بیوتیک تجویز می کردند. در حالیکه فقط 15% دندانپزشکان در بیماران با پاکتهای بیش از 4 میلی متر دبریدمان و جراحی را مقدم بر تجویز دهانشویه می دانستند. بعلاوه 15% دندانپزشکان در پریودنتیت، اعتقادی به تجویز دهانشویه تنها نداشتند.
 
نتیجه گیری:75 % دندانپزشکان آنتی بیوتیک را به صورت نا به جا تجویز میکردند که 6/66 % آنها نیز طول دوره اشتباهی را در تجویز آنتی بیوتیک در نظر گرفته بودند.
 
 
واژه‌های کلیدی: کلمات کلیدی:آنتی بیوتیک، دهانشویه، بیماری پریودنتال
متن کامل [PDF 1248 kb]   (80 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۶/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۶/۳۱


XML   English Abstract   Printدوره 13، شماره 2 - ( بهار و تابستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها