دوره 15، شماره 2 - ( بهار 1399 )                   جلد 15 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

10.29252/iapd-252


XML English Abstract Print


استادیار گروه سلولی و ملکولی، دانشکده زیست شناسی، پردیس علوم، دانشگاه تهران، تهران، ایران
چکیده:   (667 مشاهده)
مقدمه: شکل گیری بافت‌های مختلف از جمله انواع مختلف دندان‌ها، نیازمند دخالت مسیرهای ملکولی پیچیده می‌باشد. تفاوت‌های بیان ژنی در طی تکوین دندانها انواع مختلف دندان را پدید می‌آورد. تکوین دندان با برهم کنش‌های اپیتلیومزانشیمی بین سلول اکتومزانشیمی حاصل از نورال کرست و اکتودرم دهانی حاصل می‌گردد. تکوین دندانی نیازمند تنظیم از طریق مسیرهای سیگنالینگ است. در این مطالعه با استفاده از تکنیک توالی یابی RNA به بررسی مسیرهای ملکولی دخیل در تکوین دندان‌های مولر در موش می‌پردازیم.
روش کار: در این مطالعه از داده‌های مربوط به مطالعه موجود در بانک داده‌ای Gene expression omnibus(GEO) که ترانسکریپتوم دندان موش را بررسی کرده‌اند استفاده شده است. داده‌های خام حاصل از توالی یابی RNA از بانک داده‌ای GEO استخراج شد و با استفاده از نرم افزارهای موجود مورد بررسی قرار گرفت و مقایسه شد. لیست ژن‌هایی که در مراحل مختلف تکوین دندان‌های آسیای موش به طور افتراقی بیان می‌شدند و مسیرهای ملکولی مرتبط با آن‌ها بدست آمدند.
یافته‌ها: ژن‌های Wnt5a Slpi, Aox12b, Sprr1a, Crct1 از جمله ژن‌های مهم تغییر بیان یافته در مراحل تکوینی دندان‌های مولر موش هستند. از جمله مسیرهای ملکولی مهمی که در مراحل مختلف تکوین دندان در موش تغییر یافته‌اند مسیر پروتئازوم، مسیر سیگنالینگ  Wnt، اتصالات سلولی، آبشار ERK-MAPK و مسیر سیگنالینگ TNF-alpha NF-kB هستند.
نتیجه‌گیری: در این مطالعه مسیرهای ملکولی پروتئازوم، پیام رسانی Wnt و NF-kB را در ارتباط با مراحل ابتدایی‌تر تکوین دندان‌های مولر (موش‌های ۱۴ تا ۱۶ روزه) و مسیرهای اتصالات سلولی، مسیر پیام رسانی ناچ و آبشار ERK-MAPK را در ارتباط با مراحل ثانویه تکوین دندان‌های مولر (موش‌های ۱۶ تا ۱۸ روزه) گزارش می‌کنیم.
متن کامل [PDF 3015 kb]   (155 دریافت)    
نوع مقاله: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/9/17 | پذیرش: 1398/11/13 | انتشار: 1398/12/28