دوره 15، شماره 2 - ( بهار 1399 )                   جلد 15 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

10.29252/iapd-259


XML English Abstract Print


دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، گروه مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، دانشکده مدیریت و اطلاع‌رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
چکیده:   (965 مشاهده)
سردبیر محترم مجله دندانپزشکی کودکان ایران
امروزه یکی از راه‌های بررسی رشد و توسعه علمی هر کشور، ارزیابی فعالیت‌های علمی پژوهشگران آن کشور است و از این رو، بررسی فعالیت‌های علمی-پژوهشی در هر کشور گامی اساسی در جهت نیل به اهداف علمی تلقی می‌شود [1]. به همین دلیل دانشگاه‌ها به عنوان هسته مرکزی تولید علم، نقشی اساسی در جهت پیشرفت پژوهش‌های علمی هر کشور ایفا می‌نمایند [2].
عدم آشنایی افراد با مزایای حاصل از پژوهش‌های صحیح در آینده کاری و عدم توجه کافی به شیوه صحیح انجام مقالات علمی از دلایلی است که منجر به کاهش کیفیت مقالات علمی می‌شود [3]. در راستای این امر، افزایش کیفیت مقالات علمی ضروری و اجتناب‌ناپذیر می‌نماید. یکی از راه‌های بررسی کیفیت مقالات علمی، نقد مقاله است که به نویسندگان و خوانندگان کمک می‌کند تا نکات مبهم موجود در مقالات را شناسایی کنند. بنابراین نقد از دیدگاه‌های مختلفی انجام می‌پذیرد و تفکر نقادانه کمک می‌کند تا موضوعات از ابعاد مختلف بررسی شوند و ارتباط منطقی بین آن‌ها راحت‌تر شناخته شوند [1]. به عبارت دیگر نقد مطالعات هم از لحاظ نگارشی و هم محتوایی باعث ارتقاء سطح پژوهش در کشور می‌شود و دیگران را جهت صحیح نوشتن مطالعات رهنمون می‌سازد.
مقاله‌ای با عنوان «ارتقاء سلامت دهان و دندان در زنان باردار: یک مرور نقلی» در دوره 13، شماره 1، صفحات 90-73 مجله دندانپزشکی کودکان ایران به چاپ رسیده است [4]. ضمن تشکر از تیم محترم تحقیق جهت چاپ مقاله‌ای در این راستا نکاتی چند قابل ذکر است:
- چکیده هر مقاله در بسیاری از موارد به عنوان تنها منبع مورد دسترسی فرد به مقاله است. از طرفی در وهله اول خواننده یا محقق تنها چکیده مقاله را در موتورهای جستجو مطالعه می‌کند و در صورتی که چکیده مقاله از لحاظ هدف و روش اجرا برای خواننده مفید و قابل استفاده باشد، تصمیم می‌گیرد که تمام مقاله را مطالعه کند. لذا اولین قضاوت خواننده در مورد مقاله، چکیده یا خلاصه مقاله خواهد بود. از این رو نوشتن چکیده مقاله به صورت کاملاً علمی و دقیق از نکات بسیار مهم در گزارش هر مقاله است. از مهم‌ترین نکاتی که در چکیده مقاله بایستی به آن پرداخته شود، روش اجرای مقاله به صورت مختصر و البته با ذکر کامل نکات مهم روش اجرا است. در این مطالعه چکیده به صورت ساختار یافته نوشته شده است و در قسمت روش انجام کار به شیوه جستجو در پایگاه‏های داده به استخراج مقالات مرتبط پرداخته است. در جدول شماره 1 نیز خلاصه‌ای از مقالات نهایی که وارد مطالعه شده‌اند، آورده شده‌است که تمام این ویژگی‌ها به مرور سیستماتیک از انواع مقالات اشاره می‌کند؛ درصورتی که در عنوان مقاله «ارتقاء سلامت دهان و دندان در زنان باردار: یک مرور نقلی» به مرور نقلی اشاره شده‌است که در این نوع از مقالات روش انجام کار به صورتی متفاوت از مطالعات مرور سیستماتیک انجام می‌شود.
- کلیدواژه‌هایی که در قسمت چکیده (مواد و روش‌ها) به آن‌ها اشاره شده است با کلیدواژه‌هایی که در انتهای چکیده در قسمت کلیدواژه‌ها نام برده شده‌اند، اندکی متفاوت است؛ درواقع دو مورد از کلیدواژه‌هایی که برای جستجوی مقالات استفاده شده‌اند در قسمت کلیدواژه‌ها به آن‌ها اشاره نشده است.
- روش‌شناسی قلب پژوهش است و توجه ویژه به طراحی صحیح مراحل انجام آن، تضمین‌کننده یافته‌ها و نتایج مطالعه است. در این مطالعه در قسمت استراتژی جستجو سؤالی که مطرح می‌شود این است که چرا محققان در پایگاه‌های داده داخلی بدون هیچ محدودیت زمانی به استخراج مقالات مرتبط پرداخته‌اند اما در پایگاه‌های داده خارجی، مطالعات از سال 1990 تا 2017 جستجو شده است در صورتی که دلیلی برای آن بیان نشده است. بنابراین باید ارتباط منطقی بین دو محدوده زمانی پایگاه‌های داده داخلی و خارجی بیان شود که این ابهام برطرف گردد.
- در این مطالعه، انواع مداخلات که به دو دسته برنامه آموزشی و خدمات پیشگیرانه تقسیم می‌شوند، هم در قسمت یافته‌ها (مروری بر مطالعات) و هم در قسمت بحث مقاله با ذکر جزئیات آن آورده شده است، در صورتی که باید تا حد امکان از بکار بردن جملات تکراری پرهیز کرد.
- در صفحه 85، سمت چپ، خط 8 و 10، کنار اعداد هم علامت اختصاری «%» گذاشته شده و هم کلمه «درصد» نوشته شده‌است که درواقع زیاده‌گویی اتفاق افتاده و باید تنها یکی از آن‌ها بکار برده شود.
- در صفحه 86، سمت راست، خط 16 و 17 بهتر است بجای آن‌که شماره رفرنس‌های 16، 17، 18، 19، 20، 21، 22، 23 و 24 بصورت تک‌تک ذکر شود، با خط فاصله بین دو رفرنس اول و آخر "24-16" که تمام رفرنس‌های بین آن‌ها را دربر می‌گیرد، به آن‌ها اشاره شود. به دلیل این‌که این رفرنس‌ها پشت سرهم قرار دارند و نیازی نیست که تمام رفرنس‌ها بصورت جداگانه ذکر شود. همچنین برای شماره رفرنس‌های 27 تا 32 نیز به همین ترتیب باید رعایت شود.
مسلماً با درنظرگرفتن این موارد در کنار سایر موضوعات مطرح‌شده در سایر تحقیقات و تلاش در جهت رفع آن‌ها می‌توان شاهد پیشرفت اساسی در کیفیت و کمیت طرح‌های تحقیقاتی بود که این مهم گام بلندی در جهت نیل به اهداف والای علمی کشور و راهی برای رسیدن به اهداف سند چشم‌انداز کشور عزیزمان است.
در پایان ضمن تشکر از تمام اساتید محترمی که در انجام این پژوهش
و چاپ مقاله مذکور مشارکت داشته‌اند، تأکید می‌گردد که نقد حاضر به منظور افزایش کیفیت و رفع ابهام مقاله صورت گرفته است.

پاسخ نویسندگان و مجله دندانپزشکی کودکان ایران
با توجه به مراتبی که در نامه به سردبیر، موضوع نقد مقاله: "ارتقاء سلامت دهان و دندان در زنان باردار: یک مرور نقلی" توسط یکی از خوانندگان محترم مجله، آمده است، توضیحات زیر بر اساس متن نامه اعلام می‌گردد:
مقاله ارائه شده یک مقاله Scoping review می‌باشد نه مرور سیستماتیک. در واقع مقاله مروری نَقلی می‌باشد که فقط استراتژی جستجو دارد و دیکر خصوصیات یک مقاله مرور سیستماتیک را ندارد.
کلید واژه‌های نوشته شده در روش کار می‌تواند با کلید واژههای انتهای چکیده متفاوت باشد.
تعداد مقالات ایرانی چون محدود بودند، بازه زمانی برایان مشخص نشده است. برای مقالات خارجی، چون تعداد آنهازیاد بودند بازه زمانی مشخص شده است تا مقالات جدیدتر انتخاب شده باشد.
برخی موارد ذکر شده نیز، موارد نوشتاری و ویرایشی می‌باشد که متاسفانه در مجله تغییر داده نشده است.
از نویسنده محترم نامه به سردبیر به پاس دقت و تلاششان برای ارتقاء کیفی این مقاله و به تبع آن، بهبود کیفی مجله قدردانی می‌شود. همچنین از نویسندگان مقاله، به خاطر کار ارزشمندشان و ارائه پاسخ، سپاسگزاری می‌گردد.
واژه‌های کلیدی: دهان، دندان
متن کامل [PDF 730 kb]   (176 دریافت)    
نوع مقاله: نامه به سردبیر | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/9/25 | پذیرش: 1398/11/3 | انتشار: 1398/12/28